Kategorie firm Place zabaw do użytku publicznego Urządzenia pojedyncze Urządzenia sportowe Mała architektura Nawierzchnie na place zabaw Place zabaw do użytku prywatnego Sale zabaw Skateparki Siłownie zewnętrzne Akcesoria do placów zabaw Certyfikacja wyposażenia placów zabaw i nawierzchni

Zapisz się do newslettera!
Wywiad miesiąca Produkt miesiąca

Ukochane miejsce każdego dziecka

Sprawdź która firma zbuduje bezpieczny plac zabaw

place zabaw

Każdy rodzic w wysokiej mierze dba o bezpieczeństwo swoich dzieci. Jest w stanie uczynić wszystko, aby tylko były one chronione przed wszelkimi możliwymi niebezpieczeństwami. Dziecko powinno mieć zapewnione szczęśliwe, beztroskie dzieciństwo, a rodzic lub opiekun powinien nad tym czuwać i nie dopuszczać, aby maluchom stała się jakakolwiek krzywda. Dzieci bawiące się na placu zabaw na osiedlu czy przy przedszkolu lub szkole, powinny mieć zapewnione bezpieczeństwo, jednakże rodzice mają nikły wpływ na jakość wykonania takich miejsc. Jeśli są to stare huśtawki i bujaki, istnieje pewne prawdopodobieństwo tego, że nie posiadają one niezbędnych certyfikatów i mogą stanowić realne zagrożenie dla naszych dzieci. Warto wtedy, w ramach społecznej kontroli spytać zarządcę placu zabaw o odpowiednie dokumenty i certyfikaty. Plac zabaw dla dziecka powinien być miejscem, w którym nic nie może mu się stać, zakładając oczywiście, że będzie ono przebywało pod opieką rodziców czy innego opiekuna, ponoszącego za nie pełną odpowiedzialność.

Certyfikowane place zabaw

Place zabaw przeznaczone dla najmłodszych użytkowników powinny spełniać wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Muszą one również posiadać niezbędne certyfikaty na wszystkie elementy zabawowe. Takie zaświadczenia wydają jednostki akredytowane przy Polskim Centrum Akredytacji (ich adresy znajdą Państwo w katalogu branżowym w zakładce certyfikacja wyposażenia placów zabaw). Wszystkie materiały wykorzystywane do produkcji zabawek i urządzeń dla dzieci, tworzących wyposażenie placu zabaw, muszą być przebadane i posiadać wymagane atesty. Powinny być one dopuszczone do stosowania na urządzeniach zabawowych.

Instytucje takie jak Polski Komitet Normalizacyjny czy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stworzyły dla wszystkich rodziców i administratorów, w których gestii leżą place zabaw dla dzieci, wskazówki, w jaki sposób należy projektować oraz kupować urządzenia do placów zabaw. Nie tylko sam zakup sprzętów ma znaczenie dla bezpieczeństwa ich najmłodszych użytkowników, ale również właściwa ich konserwacja i pielęgnacja. Gdyby wszystkie urzędy gmin, spółdzielnie mieszkaniowe i inne podmioty, w których gestii leżą place zabaw, wiedziały jak nimi administrować, wszystkie tego typu miejsca byłyby w pełni bezpieczne dla naszych dzieci. Niestety, nadal nie mamy do czynienia z taką optymalną sytuacją. Trzeba więc być świadomym tego, jakie place zabaw nie stanowią żadnego zagrożenia dla naszych dzieci, a jakie lepiej będzie omijać szerokim łukiem.

Znak Zgodności z Polską Normą

W serwisie e-placezabaw.pl wszyscy zainteresowani mogą znaleźć namiary na firmy oferujące bezpieczne urządzenia i elementy konstrukcyjne placów zabaw dla dzieci. Kupując je zadbać powinniśmy o to, aby posiadały oznaczenia Znaku Zgodności z Polską Normą. Umieszczenie znaku PN na urządzeniach z placu zabaw świadczy o tym, że wyrób spełnia wszystkie wymagania, jakie zostały przewidziane w normie dla producentów placów zabaw, skateparków i ich wyposażenia. Znak PN informuje, że elementy wyposażenia placów zabaw dla dzieci są bezpieczne, a ich jakość spełnia wymagania zawarte w Polskich Normach, czyli jest zgodna z aktualnym i sprawdzonym poziomem techniki oraz uznanymi regułami technicznymi.

Powrót
Ogólnopolski serwis o placach zabaw i małej architekturze - plac zabaw | o siłowniach zewnętrznych
place zabaw dla dzieci | jak wybrać nawierzchnie na plac zabaw