18 sołectw w gminie Otmuchów zyska nowe miejsca rekreacji z programu „Odnowa wsi” – Eplacezabaw

18 sołectw w gminie Otmuchów zyska nowe miejsca rekreacji z programu „Odnowa wsi”

18 wniosków o dofinansowanie zadań w ramach programu „Odnowa wsi”, które zostały zaproponowane przez samorządy wiejskie Gminy Otmuchów, zostało przyjętych przez Radę Powiatu w Nysie do realizacji w 2016 roku. Zainteresowanie pozyskiwaniem środków na zadania własne wsi rośnie i rośnie też wyraźnie aktywność społeczności wiejskich. Teraz, kiedy baza kulturalna w sołectwach za sprawą wybudowanych i wyremontowanych świetlic przeżywa swój renesans, równolegle idą działania społeczności wsi, aby korzystając z programu ”Odnowa wsi” ją doposażyć i organizować z jej wykorzystaniem różne środowiskowe imprezy.
4088_odnowa_wsi

Plac zabaw w Wierzbnie, fot: UG Otmuchów

Zainteresowanie programem wzrasta też z uwagi na fakt, że w stosunkowo prosty sposób społeczność lokalna w ramach tego programu może otrzymać dofinansowanie na niewielkie, a przy tym niezbędne przedsięwzięcia remontowe (zagospodarowanie centrów wsi, zaplecza obiektów sportowych i rekreacyjnych, placów zabaw, itp.), pod warunkiem, że zrealizowane zostaną w przestrzeni lub obiektach publicznych.
Dofinansowanie obejmie miejscowości :  Buków, Grądy, Goraszowice, Jasienica Górna, Jodłów, Kijów, Ligota Wielka, Lubiatów,  Maciejowice, Meszno, Łąka, Nadziejów, Piotrowice Nyskie, Ratnowice, Rysiowice, Wierzbno, Wójcice, Zwanowice. Rada Powiatu w Nysie przeznaczyła na dofinansowania przedsięwzięć łączną kwotę niewiele ponad 18 tys. zł. Zadań rozliczonych z programu Odnowa Wsi zostało 17 miejscowości. Zgodnie z regulaminem udział finansowy Gminy Otmuchów w realizacji przedsięwzięć nie może być niższy jak przyznana dotacja.
Program Odnowy Wsi to program, w ramach którego wprowadzono po raz pierwszy metodę budowania strategii rozwoju przez sołectwa, a kluczową kwestią stały się oddolność i zaangażowanie mieszkańców. 12 lat funkcjonowania Programu spowodowało, że jakość życia na obszarach wiejskich uległa znacznej poprawie. Aktywni mieszkańcy sołectw tworzą obecnie stowarzyszenia, które są beneficjentami środków krajowych i unijnych, a na wsiach realizowane są ciekawe projekty wzmacniające tożsamość, życie wspólnotowe, tworzące odpowiednią infrastrukturę rozwoju i wzmacniające współpracę.
„Województwo opolskie jest liderem we wdrażaniu Programu Odnowy Wsi jako regionalnego systemu wsparcia sołectw.  – mówił Tomasz Kostuś, członek Zarządu Województwa Opolskiego – W związku z tym opolskie wsie są wyjątkowe, a realizowane tam projekty mogą stanowić dobry przykład zaangażowania mieszkańców oraz wykorzystania środków krajowych czy unijnych. Z jednej strony sołectwa we własnym zakresie wykonują drobne projekty integrujące i upiększające ich „małe ojczyzny”, z drugiej strony dzięki aktywnym liderom stają się miejscem absorpcji znacznych środków unijnych”.
żródło: UG Otmuchów
Powered by WordPress