Wiele spośród prywatnych i publicznych placów zabaw jest wykonanych z drewna. Drewniane place zabaw cieszą się dużą popularnością wśród najmłodszych użytkowników placów. Dzięki najnowszym możliwościom barwienia drewna są dostępne w wielu kolorach. Drewniane place zabaw do użytku prywatnego są zazwyczaj dostępne w gotowych modułach do samodzielnego montażu. Certyfikowane place do użytku publicznego montują wyspecjalizowane firmy. Aby drewno służyło wiele lat niezbędna jest jego konserwacja. Często jest to impregnacja ciśnieniowa. Drewno powinno być dobrane i sortowane według wytrzymałości. Warto zweryfikować jakie gatunki drzew są wykorzystywane do budowy placów. Istotny jest sam proces obróbki, troska o to aby powierzchnie były gładkie, a krawędzie wygładzone aby do minimum wyeliminować możliwość skaleczenia dziecka.
Ważne aby zapewnić odpowiedni sposób kotwienia elementów drewnianych, normy bezpieczeństwa określają trzy metody; bezpośrednio w gruncie bez konserwacji – jednak tylko w przypadku zastosowaniu drewna drzew naturalnie odpornych na wilgoć ( np. robinia – grochodrzew), bezpośrednio w gruncie po impregnacji ciśnieniowej, lub na metalowej kotwie. Kotwa zapewnia umiejscowienie drewna nad wilgotną ziemią. Wersja z metalowymi kotwami jest zazwyczaj droższa, zapewnia jednak dłuższy komfort użytkowania placu zabaw.
Zamawiając drewniany plac zabaw, warto pamiętać, że drewno to surowiec odnawialny, który rośnie naturalnie. Metalowe czy plastikowe place, są wytwarzane z surowców nieodnawialnych, a dodatkowo przy ich produkcji jest wytwarzany dwutlenek węgla.
Pamiętajmy, że nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, które urządzenia są lepsze – drewniane czy metalowe? Wszystko zależy od miejsca, gdzie zamierzamy wybudować plac czy miejsce zabaw. W tych, które są szczególnie narażone na wandalizm wskazane jest umieszczanie metalowych.