Jaką należy zachować odległość od bud. mieszkalnego, cieku wodnego oraz drogi powiatowej przy doposażenie istniejące placu zabaw o nowe urządzenia w postaci (2szt ławek, 2szt. huśtawek oraz 3szt. urządzeń siłowni zewnętrznych). Zgłosiłam podmiotową inwestycji w Starostwie Powiatowym wraz z zagospodarowaniem terenu na mapie do celów projektowych natomiast Pani Inspektor zakwestionowała usytuowanie urządzeń względem drogi, cieku wodnego oraz bud. mieszkalnego dlatego proszę o Państwa opinię. – Eplacezabaw

Jaką należy zachować odległość od bud. mieszkalnego, cieku wodnego oraz drogi powiatowej przy doposażenie istniejące placu zabaw o nowe urządzenia w postaci (2szt ławek, 2szt. huśtawek oraz 3szt. urządzeń siłowni zewnętrznych). Zgłosiłam podmiotową inwestycji w Starostwie Powiatowym wraz z zagospodarowaniem terenu na mapie do celów projektowych natomiast Pani Inspektor zakwestionowała usytuowanie urządzeń względem drogi, cieku wodnego oraz bud. mieszkalnego dlatego proszę o Państwa opinię.

Dzień dobry,
rozmieszczenie urządzeń zabawowych na placu zabaw w przypadku budynków wielorodzinnych objętych jednym pozwoleniem na budowę określa „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”:

„Zieleń i urządzenia rekreacyjne

§ 40. 1. W zespole budynków wielorodzinnych objętych jednym pozwoleniem na budowę należy, stosownie do potrzeb użytkowych, przewidzieć place zabaw dla dzieci i miejsca rekreacyjne dostępne dla osób niepełnosprawnych, przy czym co najmniej 30 % tej powierzchni powinno znajdować się na terenie biologicznie czynnym, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.

2. Nasłonecznienie placu zabaw dla dzieci powinno wynosić co najmniej 4 godziny, liczone w dniach równonocy (21 marca i 21 września) w godzinach 1000-1600. W zabudowie śródmiejskiej dopuszcza się nasłonecznienie nie krótsze niż 2 godziny.

3. Odległość placów i urządzeń, o których mowa w ust. 1, od linii rozgraniczających ulicę, od okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz od miejsc gromadzenia odpadów powinna wynosić co najmniej 10 m.

4. Odległość placyków i urządzeń, wymienionych w ust. 1, od linii rozgraniczających ulicę oraz od miejsc gromadzenia odpadów powinna wynosić co najmniej 10 m.”

Natomiast w przypadku domów jednorodzinnych obowiązują zapisy normy 1176-1:2009 dotyczącej placów zabaw. Norma mówi, iż plac zabaw należy zlokalizować tak, by powierzchni zderzenia (określana potocznie jako „Strefa bezpieczeństwa”) danego urządzenia była wolna od przeszkód (np. drzewa, drogi, budynki, itp.).
 Odległość placu od cieku wodnego nie jest nigdzie określona i należy przy tym zachować zdrowy rozsądek. Jeśli plac zabaw jest zlokalizowany blisko otwartej wody, to może warto go ogrodzić? Przy ogradzaniu takiego placu zabaw należy także pamiętać, by wejście nie znajdowało się od strony zbiornika wodnego.
Katarzyna Jedlińska
Architekt krajobrazu
Comes Sokołowscy Sp. J.v
Powered by WordPress