Jeden z najstarszych parków w Polsce odzyska dawny blask. – Eplacezabaw

Jeden z najstarszych parków w Polsce odzyska dawny blask.

Jeden z najstarszych parków w Polsce zostanie zrewitalizowany.  W dniu wczorajszym Urząd Miasta Kalisz ogłosił konkurs na „Opracowanie koncepcji rewaloryzacji Parku Miejskiego w Kaliszu”.  Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w grudniu. Przedmiotem konkursu jest opracowanie koncepcji i dokumentacji projektowej dla przyszłego wykonawcy prac rewitalizacyjnych.

Park Miejski w Kaliszu – obok parku łęczyckiego i warszawskiego Ogrodu Krasińskich – jest jednym z najstarszych parków miejskich w Polsce. Założony został w 1798 roku przez ówczesnego prezydenta miasta – Hornicha, na gruntach dawnych ogrodów pojezuickich. Obecny park utrzymany jest w stylu angielskim. W czasach drugiej wojny światowej, jak również potem, był on niekorzystnie przekształcany – pozbawiono go wielu elementów, które pierwotnie stanowiły o jego różnorodnej atrakcyjności, takich jak.: Oranżeria, Domek Szwajcarski, liczne rzeźby oraz romantyczne ruiny. Dlatego jego obecny kształt nie jest zadowalający i konieczna jest rewaloryzacja obiektu.

Park Miejski Kalisz, fot. UM Kalisz

Park Miejski Kalisz, fot. UM Kalisz

Bieżące utrzymanie 24 hektarowego Parku Miejskiego obejmuje pielęgnację roślin, koszenie trawy i opróżnienie koszy z odpadów.  Dodatkowo corocznie jesienią na terenie Parku Miejskiego dokonywane są – w ramach wydatków bieżących – nasadzenia roślin.

– Nie są to jednak środki wystarczające, aby zapewnić ciągłość tak cennego zespołu roślinnego. Istnieje konieczność zastępowania drzewostanu nowymi zespołami roślinnym o nieprzypadkowym charakterze. Stąd konieczność opracowania, a następnie realizacji projektu Rewaloryzacji Parku Miejskiego – mówiła p. Anna Goździńska, zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej, po ogłoszeniu zwycięskiego projektu w 2014 roku.

Miasto Kalisz przygotowywało się do rewaloryzacji parku od kilku lat. W 2012 r. została wykonana mapa Parku Miejskiego. W 2013 roku została wykonana inwentaryzacja zieleni w parku. Ogółem zinwentaryzowano ponad 4100 drzew i blisko 470 innych obiektów zieleni niskiej.

– Skład gatunkowy drzewostanu jest zróżnicowany i niezwykle interesujący. Dominują gatunki liściaste, które stanowią 96 procent drzewostanu. Rozmaitość gatunków drzew, krzewów i bylin oraz bogaty układ wody stanowią o atrakcyjności założenia parkowego. Stan roślinności w parku jest dobry, a jego kompozycja czytelna  – podkreślała p. Anna Goździńska.

W 2014 roku w ramach Budżetu Obywatelskiego zostało zgłoszone zadanie „Park Miejski – reaktywacja. Opracowanie koncepcji i projektu.” Projekt powstał z połączenia propozycji przedstawicieli stowarzyszenia „Łyżka mleka” oraz Rady Osiedla Śródmieście i uzyskał w głosowaniu 2766 głosów. Założono, iż realizacja zadania odbędzie się w kilku etapach i będzie polegać na przywróceniu do dawnej świetności najcenniejszych fragmentów zieleni miejskiej oraz obiektów małej architektury.

Od początku 2015 roku odbyło się kilka spotkań władz Miasta, pomysłodawców projektu i mieszkańców Kalisza, dotyczących wspólnego opracowania koncepcji realizacji zadania. Na jednym ze spotkań prezydent Miasta Kalisza, p. Grzegorz Sapiński mówił: – Spotkaliśmy się, by wspólnie opracować koncepcję zrealizowania projektu. Ważne jest to, by kaliszanie wiedzieli na co głosowali, co kryje się pod hasłem „reaktywacja”. Chciałbym, aby w Parku Miejskim było więcej miejsc związanych z historią miasta, ale jednocześnie takich, gdzie będzie można aktywnie odpocząć. Koniecznie należy zasięgnąć opinii specjalistów z wielu dziedzin. Chcemy, żeby park „żył”, a będzie to możliwe wtedy, gdy będą w nim przebywać ludzie”.

Początkowo konkurs na opracowanie koncepcji parku miał zostać ogłoszony przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. Ostatecznie jednak prezydent Miasta powołał w sierpniu Sąd Konkursowy, w skład którego weszli przedstawiciele uczelni wyższych oraz przedstawiciele Urzędu Miasta i lider projektu Funduszu Obywatelskiego. Celem powołania Sądu Konkursowego jest rozstrzygnięcie konkursu architektoniczno-urbanistycznego na „Opracowanie koncepcji rewaloryzacji Parku Miejskiego w Kaliszu”. Zespół wybierze najlepszą pracę, ale także opracuje wnioski, zalecenia i wytyczne, dla przyszłego wykonawcy prac na terenie miejskiego zieleńca. – W lipcu tego roku, wspólnie z liderami projektów, którzy wnioskowali o rewitalizację parku w ramach Funduszu Obywatelskiego zdecydowaliśmy o odstąpieniu od negocjacji ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich w sprawie organizacji konkursu urbanistyczno-architektonicznego – mówił p. Piotr Kościelny, wiceprezydent Kalisza.  – Przyczyną tej decyzji była rozbieżność w kluczowej kwestii, dotyczącej praw autorskich do zwycięskiej pracy konkursowej. Dlatego organizacją przedsięwzięcia zajęło się Biuro Rewitalizacji.

Składanie prac konkursowych przewidziane jest do 8 grudnia 2016. Po wyłonieniu zwycięzcy uzyskanie dokumentacji projektowej planowane jest na koniec czerwca 2017.

Realizację  inwestycji przewidujemy w latach 2018-2019 przy założeniu wsparcia finansowego ze środków zewnętrznych – informuje p. Izabela Grześkiewicz, kierownik Biura Rewitalizacji Urzędu Miejskiego w Kaliszu. – W przypadku nieuzyskania dofinansowania termin realizacji inwestycji może zostać przedłużony i będzie dostosowany do możliwości finansowych Miasta Kalisza.

Na postawie informacji z Biura Rewitalizacji UM Kalisz.

Powered by WordPress