Znane są już wyniki głosowania w ramach budżetu obywatelskiego Krośnie: Wśród projektów ogólnomiejskich zwyciężyły dwa związane z aktywnością fizyczną: „Budowa otwartej strefy aktywności z budową placu zabaw i ciągu pieszo – rowerowego” w okolicy „Kwadraciaka” oraz „Zwiększamy aktywność fizyczną” czyli remont i modernizacja sali gimnastycznej w krośnieńskiej „ósemce”.
Wśród przedsięwzięć „dzielnicowych” znalazły się m. in: wyposażenie strażaków – ochotników w sprzęt (Białobrzegi), rodzinne muzykowanie (Polanka), „Poznajmy się lepiej” czyli stworzenie przestrzeni do spotkań (Zawodzie) oraz przedsięwzięcia infrastrukturalne – remonty dróg czy instalacja monitoringu.
– Łącznie zagłosowało 3857 osoby które oddały 6 281 głosów: na projekty ogólnomiejskie oddano 3378 głosów a na dzielnicowe 2903 – mówi Marcin Połomski – Skarbnik Miasta Krosna.
Dwa zwycięskie projekty zdobyły ponad 500 głosów, które były minimalną ilością, decydującą o przekazaniu pomysłu do realizacji. W dzielnicach i osiedlach, próg ustalony na 100 głosów i konkurencję o środki w ramach puli z innymi projektami wygrało 7 projektów. Ponadto, o realizacji niektórych, które mieściły się w puli środków danej jednostki pomocniczej a nie uzyskały wymaganej ilości punktów oraz takich, które przekroczyły ilość posiadanych przez dzielnice / osiedle pieniędzy, zdecydował prezydent.
– Była to pierwsza edycja budżetu obywatelskiego w tej formule – mówi Piotr Przytocki – Prezydent Miasta Krosna. Zarówno mieszkańcy, jak i urzędnicy musieli „nauczyć się” nowej formy kreowania swojego otoczenia: miasta czy dzielnicy, ale także zarządzania publicznymi pieniędzmi. Stąd też decyzja o dofinansowaniu kilku projektów, które „odpadły” w głosowaniu a zdobyły uznanie mieszkańców.
źródło: Urząd Miasta Krosna fot. archiwum Miasta Krosno