Na naszym osiedlu domów jednorodzinnych (osiedle nie jest nowe) jest gminny plac zabaw. Działka, na której się znajduje z trzech stron graniczy z działkami prywatnymi, na których są domy, a z jednej z drogą przebiegająca przez osiedle. Czy taka lokalizacja placu zabaw jest prawidłowa w świetle przepisów Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie? Zgodnie z mpzp teren ten ma oznaczenie MN-zabudowa jednorodzinna i nie ma tam zapisów zabraniających ani zezwalających budowę placu zabaw. Chcielibyśmy w ramach budżetu obywatelskiego złożyć wniosek o doposażenie placu zabaw, ale nie wiemy czy przepisy na to zezwalają. Ogrodzenie placu zabaw stanowią ogrodzenia działek sąsiednich (z siatki metalowej), a od strony drogi również siatka metalowa. Czy jest to dopuszczalne? – Eplacezabaw

Na naszym osiedlu domów jednorodzinnych (osiedle nie jest nowe) jest gminny plac zabaw. Działka, na której się znajduje z trzech stron graniczy z działkami prywatnymi, na których są domy, a z jednej z drogą przebiegająca przez osiedle. Czy taka lokalizacja placu zabaw jest prawidłowa w świetle przepisów Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie? Zgodnie z mpzp teren ten ma oznaczenie MN-zabudowa jednorodzinna i nie ma tam zapisów zabraniających ani zezwalających budowę placu zabaw. Chcielibyśmy w ramach budżetu obywatelskiego złożyć wniosek o doposażenie placu zabaw, ale nie wiemy czy przepisy na to zezwalają. Ogrodzenie placu zabaw stanowią ogrodzenia działek sąsiednich (z siatki metalowej), a od strony drogi również siatka metalowa. Czy jest to dopuszczalne?

Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury odległość placu zabaw od drogi oraz zespołu budynków wielorodzinnych objętych jednym pozwoleniem na budowę powinna wynosić minimum 10 m. W przypadku domków jednorodzinnych obowiązują wymagania normy dotyczącej placów zabaw (PN-EN 1176-1:2009) – należy tak rozmieścić urządzenia na placu zabaw aby w ich strefie bezpieczeństwa (powierzchni zderzenia) nie znajdowały się żadne przeszkody (np. gałęzie, drogi, budynki, itp.).
Katarzyna Jedlińska
Architekt krajobrazu
Comes Sokołowscy Sp. J.
Powered by WordPress