Nawierzchnia na place zabaw – Eplacezabaw

Nawierzchnia na place zabaw


Zobacz Katalog Producentów

Mocny grunt to podstawa

Realizując projekty związane z budową placów zabaw, jednym z ważnych zadań, jakie stoją przed inwestorem i projektantem, jest takie przygotowanie placu, aby ten spełniał odpowiednie standardy bezpieczeństwa. Istotnym elementem tego zadania są odpowiednie nawierzchnie na place zabaw, które mają za zadanie amortyzowanie ewentualnych upadków, nawet ze stosunkowo dużej wysokości. Użyta nawierzchnia powinna posiadać właściwości amortyzacyjne odpowiadające poszczególnym wysokościom upadkowym, konkretnych urządzeń zabawowych.

nawierzchnie na plac zabaw

Jakie nawierzchnie na place zabaw? fot. pixabay

Nawierzchnie z granulatu, gumy albo sztucznej trawy

Norma PN-EN 1177:2009 określa metodę pomiaru amortyzacji nawierzchni na placach zabaw. Określono w niej krytyczną wysokość uderzenia dla stosowanych materiałów amortyzujących. W metodzie badania amortyzacji stosuje się model głowy z przetwornikami przyspieszenia, upuszczany z wysokości, z jakiej dziecko może spaść z urządzeń zabawowych. Jeszcze kilka lat temu na placach zabaw przeważały nawierzchnie z  piasku bądź kory. Właściwie dobrany piasek czy kora mogą nadal pełnić rolę nawierzchni na placu zabaw. Jednak coraz większą popularność ze względów estetycznych zdobywają nawierzchnie syntetyczne i sztuczna trawa, które cechują się równie dużą zdolnością amortyzacyjną, a przy tym są wygodniejsze w użytkowaniu. Co ważne istnieje możliwość aby przygotować taką nawierzchnię, która zamortyzuje upadek nawet z kilku metrów. W zakładce Producenci i dystrybutorzy nawierzchni na place zabaw znajdą Państwo dane firm produkujących i dystrybuujących nawierzchnie na place zabaw z;

  • wylewanych granulatów
  • płytek gumowych z granulatu,
  • sztucznej trawy.

Szerokie zastosowanie nowoczesnych nawierzchni syntetycznych

Choć proponowane przez przez poszczególne firmy nawierzchnie na place zabaw przeznaczone są przede wszystkim właśnie do tych miejsc, gdzie bawią się dzieci, to jednak z powodzeniem można je także wykorzystywać między innymi na basenach czy też boiskach, gdzie o kontuzję bardzo łatwo. Nawierzchnie te nie tylko amortyzują upadki, ale są wykonane w taki sposób, że ich struktura utrudnia poślizgi, nawet przy mokrej powierzchni.

Powered by WordPress