Poznański pomysł na powtórne życie plastiku. – Eplacezabaw

Poznański pomysł na powtórne życie plastiku.

Na niedawno otwartym placu zabaw w Poznaniu, znalazły się urządzenia zabawowe wykonane z tworzywa LDPE, które jest polietylenem o niskiej gęstości, używanym do produkcji nakrętek do napoi. Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa im. Hipolita Cegielskiego wpadła na pomysł, aby zintegrować mieszkańców wokół pomysłu odnowienia placu zabaw, łącząc zabawę z pożytecznym. Mieszkańcy przez kilka miesięcy zbierali nakrętki od napojów, wykonane z tworzywa, które może być przetworzone i ponownie wykorzystane, np. do produkcji urządzeń na plac zabaw.

502001-poznan-sm-cegielskiego-2016_1000x600

Plac zabaw os. Hetmańskie Poznań, fot. firma DR SPIL POLSKA

Tak stało się w przypadku placu zabaw na osiedlu Hetmańskim, urządzenia w całości zostały wykonane z tworzywa LDPE, które jest pozyskiwane, między innymi, z recyklingu małych nakrętek. Wykonawca placu zabaw, firma DR SPIL POLSKA z Katowic podkreśla ekologiczność takiego rozwiązania. „Tworzywo LDPE, z którego został wykonany plac zabaw na os. Hetmańskim, może być aż 7-mio krotnie przetworzone – mówi p. Iwona Paczkowska, przedstawiciel firmy – to oznacza, że po zużyciu się elementów plastikowych, mogą one zostać zdemontowane i trafić do ponownego przetworzenia. W ten sposób plastik nie trafia na wysypisko śmieci i nie zanieczyszcza środowiska. Ponadto, trzeba zauważyć, że tworzywo LDPE, z którego są wykonane urządzenia zabawowe jest wandaloodporne, nie pęka, nie twardnieje od mrozu i nie blaknie od słońca”.

Plac zabaw na osiedlu Hetmańskim został otwarty pod koniec wakacji i jest przeznaczony dla dzieci w pełnym przekroju wiekowym. Plac postawiony został na nawierzchni z piasku, a cały teren ogrodzono. Całość kosztowała prawie 100 tysięcy złotych i została sfinansowana ze środków własnych Spółdzielni Mieszkaniowej Hipolita Cegielskiego.

  

Powered by WordPress