Rewitalizacja Starego Rynku i Parku Staromiejskiego w Łodzi – Eplacezabaw

Rewitalizacja Starego Rynku i Parku Staromiejskiego w Łodzi

Od kilku lat trwa rewitalizacja ścisłego centrum Łodzi. „Zbliżamy się do końca kolejnego etapu prac nad rewitalizacją obszarową 8 kwartałów w ścisłym centrum miasta. Podpisujemy ostatnie wnioski o dofinansowanie programu z środków Unii Europejskiej, a komplet ogromnej dokumentacji do końca lutego trafił do Urzędu Marszałkowskiego” – poinformował wiceprezydent Łodzi Wojciech Rosicki.

Park Staromiejski Łódź

Park Staromiejski Łódź, fot: UM Łódź

Kwota przeznaczona na działania rewitalizacyjne na obszarze śródmieścia od pl. Wolności do al. Mickiewicza wynosi prawie miliard złotych, z czego 500 mln zł wyniesie wsparcie unijne.
Jak podkreślił dyrektor Biura ds. Rewitalizacji UMŁ Marcin Obijalski, równie ważne w całym procesie rewitalizacji są działania prospołeczne, które dotyczą ożywienia tego terenu, nadania mu nowych funkcji kulturalnych i rozrywkowych oraz aktywizacji mieszkańców także w sferze przedsiębiorczości.

W ramach rewitalizacji obszarowej, na terenie IV kwartału znajdują się m.in. Stary Rynek i park Staromiejski, które zostaną kompleksowo przebudowane i zmodernizowane.
– Czas rozpocząć wielką rewitalizację Łodzi, a najlepiej od miejsca, w którym powstało nasze miasto. Stary Rynek i pobliski park przechodziły w swojej historii różne etapy – od okresu świetności po degradację, dlatego chcemy go ożywić, przywrócić mu właściwe miejsce, prestiż i nadać nowe funkcje – zapowiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Jak podkreślił Tomasz Piotrowski, nadzorujący proces rewitalizacji, będzie to kompleksowa przebudowa obu terenów z podkreśleniem historycznego układu urbanistycznego. Na Starym Rynku zostanie m.in. domknięta południowa pierzeja, gdzie stanie pawilon handlowo-gastronomiczny, na płycie pojawią się specjalne stoiska dla kwiaciarzy i ogrodników, będzie nowa nawierzchnia, mała architektura i oświetlenie. Jako przedłużenie szlaku od strony placu Wolności, rynek będzie pod opieką menadżera ulicy Piotrkowskiej. Ma przyciągać okolicznych mieszkańców i służyć wszystkim łodzianom jako atrakcyjne miejsce wypoczynku, rekreacji, targu kwiatowego, wielu imprez i wydarzeń kulturalnych, gastronomii, które znajduje się w łączniku pomiędzy Piotrkowską a Manufakturą.
Nawiązanie do tradycji – jak zaznaczył wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Paweł Bliźniuk – jeszcze lepiej widać w przypadku planów modernizacji parku Staromiejskiego, gdzie pojawią się ślady dawnych uliczek, alejek i szpalerów oraz podkreślony zostanie bieg, zamkniętej w kanale rzeki Łódki. Ponadto w parku powstanie amfiteatr, skatepark, fontanny i place zabaw.
Prace nad projektem mają się rozpocząć w przyszłym roku po uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego i ogłoszeniu przetargów.

W ramach rewitalizacji obszarowej w pierwszych 8 kwartałach śródmieścia zostanie również nasadzonych ponad 1700 drzew, często na terenie, gdzie w ogóle nie było żadnej zieleni.
– Drzewa i krzewy pojawią się na ulicy Legionów, Wschodniej, Ogrodowej, Rewolucji 1905 roku, czy na pl. Wolności. Dzięki pozyskaniu nowych technologii i współpracy7 ze specjalistami z SGGW, zieleni będzie więcej niż pierwotnie planowano, ponad 1000 drzew w ulicach i ponad 500 w pasażach skwerach i podwórkach – podkreślił dyrektor Biura Prezydenta UMŁ Tomasz Piotrowski. – Chodzi o uatrakcyjnienie przestrzeni miejskiej, która ma być przyjazna dla mieszkańców oraz turystów odwiedzających Łódź.
Jak poinformowała Justyna Krakowiak z Zarządu Inwestycji Miejskich, sadzone będą drzewa duże, powyżej 3 metrów, m.in. klony, miłorzęby, platany, dęby, kasztanowce, wiśnie i jabłonie, a także niskie krzewy. Nasadzenia będą realizowane sukcesywnie wraz z rozstrzygnięciami przetargów na rewitalizację poszczególnych kwartałów.

Powered by WordPress