Szkoły z całej Polski walczą o Naukową Stację Zabaw PGNiG – Eplacezabaw

Szkoły z całej Polski walczą o Naukową Stację Zabaw PGNiG

Jeszcze do 28 lutego 2018 r. można głosować na szkoły zgłoszone do konkursu „Powietrze bez śmieci” organizowanego przez Fundację PGNiG im. I. Łukasiewicza. Każda z gmin, która zgłosiła się do programu walczy natomiast o możliwość wybudowania Naukowej Stacji Zabaw PGNiG wycenianej na ok. 100 tys. zł. Do wygrania jest pięć takich placów zabaw, a o wyborze gmin zadecyduje głosowanie internautów.

Program Edukacyjny Fundacji PGNIG

Akcję prowadzi Fundacja PGNiG im. I. Łukasiewicza. Wszystkie szkoły, które się zgłosiły, otrzymały „Antysmogboxy”. To zestawy edukacyjne, które zawierają scenariusze lekcji i pomysły na doświadczenia oraz eksperymenty naukowe dla uczniów klas I-III. Tematyka: Zanieczyszczenie powietrza i sposoby walki ze smogiem. Nauczyciele – autorzy najlepszych i najbardziej kreatywnych lekcji dostaną dla swoich szkół wyposażenie pracowni przyrodniczych warte 30 tys. zł.

Kampania ekologiczna „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci” Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Najwięcej uczestników zgłosiło się do programu na Śląsku, w Małopolsce i na Mazowszu – czyli z regionów, gdzie problem z  jakością powietrza jest największy. W kolejnym etapie zarówno szkoły, jak i gminy powalczą o atrakcyjne nagrody. Wygrana zależy od stopnia zaangażowania mieszkańców regionu.

Dla wszystkich szkół, które zgłosiły się do programu, Fundacja PGNiG przygotowała tak zwane ANTYSMOGBOXY, czyli specjalne zestawy edukacyjne ze scenariuszami lekcji oraz pomysłami na doświadczenia i eksperymenty naukowe dla klas I–III. Na ich podstawie do 27 kwietnia br. nauczyciele przeprowadzą serię pięciu lekcji ekologicznych, poświęconych zanieczyszczeniom powietrza i sposobom na walkę z nimi. Następnie organizatorzy na podstawie m.in. zaangażowania uczniów i innowacyjności w prowadzeniu zajęć wybiorą autorów najlepszych i najbardziej kreatywnych lekcji. Każda z trzech zwycięskich szkół otrzyma warte 30 tys. zł nowoczesne wyposażenie dla pracowni przyrodniczych.

– Bardzo się cieszymy, że nasz program spotkał się z tak dużym zainteresowaniem zarówno wśród szkół, jak i gmin. Jakość powietrza w Polsce jest realnym problemem, a jednym z głównych sposobów na walkę z tym niekorzystnym zjawiskiem jest edukacja i budowa świadomości ekologicznej – powiedział Łukasz Kroplewski, Wiceprezes PGNiG SA.

Oprócz serii lekcji edukacyjnych w jednej ze szkół w każdym z 16 województw pojawi się Radek Brzózka, ambasador programu „Powietrze bez śmieci”. Prezenter telewizyjny i popularyzator nauki weźmie udział w lekcjach pokazowych, podczas których wspólnie z dziećmi i nauczycielami przeprowadzi eksperymenty naukowe związane z zanieczyszczeniami powietrza.

– To ważne, aby już od najmłodszych lat dzieci uczyły się, jak dbać o środowisko naturalne i przekazywały tę wiedzę swoim rodzicom. Tylko wspólnie możemy sprawić, że w przyszłości będziemy oddychać czystym powietrzem – podkreśla Zbigniew Kajdanowski, Prezes Fundacji PGNiG.

170 gmin, które zgłosiły się do programu powalczy o atrakcyjną nagrodę – wybudowanie przez Fundację Naukowej Stacji Zabaw PGNiG o wartości około 100 tys. zł. Do wygrania jest pięć tego typu stacji zabaw, a o wyborze gmin zadecyduje głosowanie internautów. Aby wesprzeć swoją gminę, wystarczy wejść na stronę www.powietrzebezsmieci.pl. Do oddania głosu niezbędne będzie zapoznanie się z przygotowanym materiałem edukacyjnym o zanieczyszczeniach powietrza i udzielenie odpowiedzi na proste pytanie ekologiczne. Aby wyrównać szanse wszystkich gmin, w głosowaniu zwyciężą te, które otrzymają największą liczbę głosów w stosunku do liczby mieszkańców.

Głosowanie potrwa do 28 lutego br., a ostatnią zwycięską gminę poznamy 2 marca.

Więcej informacji o kampanii PGNiG można znaleźć na powietrzebezsmieci.pl lub na fb.com/PowietrzeBezSmieci

źródło: Fundacja PGNiG

Powered by WordPress