Tysiąc zabaw w Parku Tysiąclecia – Eplacezabaw

Tysiąc zabaw w Parku Tysiąclecia

Siedmioletnia poznanianka zgłosiła w ubiegłym roku swój projekt do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, który właśnie doczekał się realizacji. W głosowaniu zdobyła 945 głosów, dzięki czemu nad Maltą powstał nowoczesny plac zabaw.

Park Tysiąclecia, foto: UMP

– Dokładamy wszelkich starań by spełniać oczekiwania mieszkańców Poznania, tych starszych, ale również tych najmłodszych. Marzenie autorki projektu – młodej poznanianki – by w Parku Tysiąclecia powstał bezpieczny i urozmaicony plac zabaw spełniło się dzięki głosom jej sąsiadów. To najlepsza lekcja i przykład postawy obywatelskiej – mówi Patryk Pawełczak, z-ca dyrektora Gabinetu Prezydenta. Podkreśla również, że to pierwszy projekt, zrealizowany według pomysłu osoby niepełnoletniej. Zasady Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego dopuszczają takie inicjatywy, za zgodą rodziców lub prawnych opiekunów.

– Plac był zniszczony, była niska górka i mało zabawek, farba schodziła. Złożyliśmy wniosek do budżetu obywatelskiego. Głosowała mama, tata i inni. Wygraliśmy, dostaliśmy pieniążki i zbudowaliśmy nowy plac. Zapraszam, wszyscy mogą się tu bawić – mówi siedmioletnia Natalia Urbańska, autorka projektu.

W projekcie „Dzieci dzieciom. Park Tysiąclecia parkiem 1000 zabaw” uwzględniła niezbędne wyposażenie. Wnioskowała o podwójne huśtawki, bocianie gniazdo, ważki, bujaki na sprężynie, zjeżdżalnię i karuzelę. Ale to nie wszystko, dla najmłodszych zaplanowała specjalny labirynt. Dla przedszkolaków zestaw zabawowy z trzema różnymi zjeżdżalniami. – Poza tym będą urządzenia do wspinaczki, drabinki i ściana wspinaczkowa. Starsze dzieci i młodzież będą mogły poćwiczyć na prawdziwym torze przeszkód – pisała Natalia Urbańska.

Pomysł dziewczynki zyskał przychylność mieszkańców, którzy wybrali go do realizacji w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Zebrała 954 głosów i za kwotę 460 tys. złotych Zarząd Zieleni Miejskiej urządził w Parku Tysiąclecia nowy, funkcjonalny plac zabaw.

– Nasz Park kończy w tym roku 50 lat. Nowy plac zabaw to najlepszy prezent na pięćdziesiąte urodziny. W poprzednich latach powstała w parku siłownia dla seniorów oraz odtworzono miasteczko rowerowe. Duży kompleks zabawowo-sportowy dopełni inwestycję i sprawi, że będzie to przestrzeń przyjazna mieszkańcom we wszystkich grupach wiekowych. Park, w którym promujemy aktywność ruchową odpowiednią do wieku i sprawności fizycznej doskonale komponuje się z klimatem sportowej Malty – wyjaśnia Beata Urbańska, miejska radna i mama autorki zwycięskiego projektu.

Powered by WordPress