Toruń się zazielenił – Eplacezabaw

Toruń się zazielenił

W Toruniu przybywa urządzonych terenów zieleni. Ostatnie tygodnie pięknej pogody sprawiły, że w całej okazałości można podziwiać nowe nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów.

Dzięki miejskim inwestycjom coraz więcej zaniedbanych miejsc zamienia się w ogólnodostępne tereny rekreacji i wypoczynku. W 2016 roku zostało zagospodarowane otoczenie stawów przy ul. Świętopełka. Powstały tam alejki, ławki i punkt widokowy. Zmienił się również teren przy blokach za ekranami Trasy Średnicowej, na wysokości ul. Wybickiego. W miejsce chaszczy powstał tam urządzony skwer z placem zabaw, boiskiem i siłownią plenerową.

źródło: UM Toruń

Rok 2017 obfitował w wycinki drzew, ale także w nowe nasadzenia dużych egzemplarzy. Spróchniałe i zagrażające bezpieczeństwu kierowców i przechodniów drzewa wycięto m.in. na ul. Piastowskiej i przy Fosie Staromiejskiej. W ich miejsce już ubiegłej jesieni miasto posadziło nowe, kilkumetrowe sadzonki z bryłą korzeniową. Tej wiosny widać już, że drzewa te dobrze się przyjęły i cieszą oczy świeżą zielenią. Pięknie kwitną tej wiosny śliwy ozdobne, posadzone na placu Pokoju Toruńskiego.

W sumie w całym Toruniu posadzono w ubiegłym roku 3780 sztuk nowych drzew. To o ponad 2 tys. więcej niż ilość drzew usuniętych z powodów sanitarnych lub ze względu na trwające inwestycje (m.in. rozbudowę szpitala wojewódzkiego) – usunięto ich łącznie ok. 1700. Drzewa spróchniałe w środku zagrażają przechodniom i kierowcom. To nie tylko kwestia wypłaty przez miasto odszkodowań za zniszczone mienie (np. zaparkowane pod drzewami samochody), ale przede wszystkim bezpieczeństwa – zdarzały się już bowiem incydenty spadania dużych gałęzi podczas silnych wiatrów.

Nowe, kilkuletnie, dobrze wyrośnięte drzewa zostały zasadzone głównie w pasach drogowych m.in. przy Szosie Okrężnej, Szosie Lubickiej, Trasie Średnicowej, Fosie Staromiejskiej, ul. Słowackiego i ul. Bydgoskiej, ale także w Parku Miejskim, Parku Tysiąclecia, parku osiedlowym przy ul. Mossakowskiego i Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu. Na Bulwarze Filadelfijskim powstała dębowa Aleja Wiślana (przy wsparciu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), a przy ul. Chopina – bylinowy Skwer Piernikowy, na którym rośnie botaniczna ciekawostka – drzewa pachnące piernikami.

źródło: UM Toruń

Nową jakością w parkowym krajobrazie Torunia jest od ubiegłego roku Ogród Muzyków, urządzony na terenie pomiędzy ulicami: Chopina, Bydgoską i al. 500-lecia. Na skwerze wokół pomnika Stanisława Moniuszki (poddanego renowacji) powstały nowe alejki spacerowe i plac zabaw złożony z urządzeń przypominających instrumenty muzyczne. Teren obsadzono nową zielenią i wyposażono w nowe ławki, kosze, stojaki rowerowe i oświetlenie. Dodatkowo odtworzono nasadzenia alejowe głogów i jarzębów szwedzkich wzdłuż ulicy Chopina.

Od początku kwietnia podziwialiśmy liczne już w całym mieście rabaty kwiatowe obsadzone roślinami cebulowymi: tulipanami, narcyzami, szafirkami, krokusami i innymi gatunkami. Takie skwery można napotkać przy placu NOT, placu Rapackiego, ul. Poznańskiej, pasie drogowym ulic Podgórska/Łódzka, rondo Kniaziewicza/Hallera, Konstytucji 3 Maja/Ślaskiego, Polna/Forteczna/Traktorowa, Łódzka. Łącznie ponad 400 m2.

Zazieleniła się Trasa Średnicowa – szpalery dorodnych drzew, tworzących naturalne zielone ekrany rosną na odcinku ok. 1300 m, m.in. od ul. Legionów do Dworcowej. Przybyły też prawie 2 km żywopłotów (ul. Rybaki, Słowackiego, Mickiewicza, Andersa, Iwanowskiej, Sienkiewicza, Konstytucji 3 Maja, Trasa Średnicowa, Popiełuszki, Szuwarów) oraz 250 m2 tzw. skupin (ul. Püfferów, Rondo Batorego/Pod Dębową Górą, teren rekreacyjny przy ul. Chrzanowskiego).

W majówkę warto zajrzeć do Alpinarium, czyli na skwer przy ul. Kopernika koło Krzywej Wieży. Zarośnięty do niedawna zieleniec zmienił się nie do poznania. Kilka dni temu zakończył się tam remont alejek i schodów, powstała niewielka kaskada i staw oraz mostek. Zainstalowano nowe oświetlenie, ławki i kosze na śmieci, pochylnię dla osób niepełnosprawnych oraz tablice informacyjne. Wkrótce teren wzbogaci się również o dodatkowe nasadzenia zieleni: drzew, krzewów, bylin, krzewinek, roślin okrywowych i pnączy oraz założenie trawników dywanowych.

Na ten rok planowane jest m.in. nowe zagospodarowanie zieleńca na placu Rapackiego, za pomnikiem Piłsudskiego. Zostaną tam posadzone krzewy hortensji i nowe byliny. Miasto przygotowuje też kolejne, duże przedsięwzięcia do realizacji, m.in. zagospodarowanie turystyczno – rekreacyjne lasów miejskich na Rudelce, terenów na tzw. osiedlu JAR, parku Glazja przy ul. Waryńskiego i rewitalizację Parku Tysiąclecia wraz z odbudową układu wodnego fosy przy ul. Podgórskiej.

źródło: UM Toruń

Powered by WordPress