Integracyjny plac zabaw w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie – Eplacezabaw

Integracyjny plac zabaw w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie

W grudniu uroczyście otwarto integracyjny plac zabaw, który powstał przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Pani Dyrektor Instytutu Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka, dr hab. n. med. Małgorzata Syczewska dokonała wraz z dziećmi przecięcia wstęgi i przekazała plac zabaw pacjentom. Plac powstał dzięki pomocy Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom, która była inicjatorem tego przedsięwzięcia oraz dzięki fundatorom: Fundacji Benefit System, Fundacji PZU, Tesco oraz firmie Dr Spil Polska.

– Szpital powinien się kojarzyć dzieciom nie tylko z trudnymi chwilami, a tych jak wiadomo w takim szpitalu nie brakuje. Powinien też być takim miejscem, do którego dzieci bez problemów przychodzą i mamy nadzieję, że ten plac zabaw w jakiś sposób zatrze te złe wspomnienia  – mówi Małgorzata Syczewska, dyrektor Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.

  • Integracyjny Plac Zabaw - fot: Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie

Pomysł na plac zabaw dla chorych dzieci zrodził się na początku roku i został zgłoszony do głosowania, które odbywało się w ramach I edycji konkursu grantowego TESCO „Decydujesz, pomagamy”. Projekt „Integracyjny plac zabaw zamiast poczekalni” został wysoko oceniony przez klientów Tesco. Wśród 420 zgłoszonych projektów, na które w sumie oddano 5 000 000 głosów, integracyjny plac zabaw cieszył się wysoką popularnością. Jako jedna z pięciu lokalnych organizacji Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom miała możliwość zaprezentowania swojego projektu na wielkiej gali podsumowującej konkurs, która odbyła się w Centrum Handlowym TESCO na Gocławiu z udziałem uczniów mazowieckich szkół oraz przedstawicieli władz wojewódzkich. Powstanie placu było również możliwe dzięki otrzymaniu przez Fundację grantów pochodzących z konkursów Fundacji PZU oraz od Fundacji Benefit Systems, jako fundatora strategicznego.

Po długich przygotowaniach, dyskusjach, negocjacjach, starannym planowaniu i wybieraniu podwykonawców rozpoczęły się prace, które zakończyły się w grudniu 2016.

„Integracyjny plac zabaw powstał z myślą o wspólnej zabawie dzieci chorych i zdrowych” – mówi pan Gracjan Matuszewski, manager regionu z firmy Spil Polska, wykonawcy placu – każda forma interakcji dzieci niepełnosprawnych ze zdrowymi jest idealną rehabilitacją. Sposób w jaki został zaprojektowany plac zabaw oraz elementy wchodzące w jego skład , sprzyjają tej formie zabawy oraz rehabilitacji”.

Plac został starannie zaprojektowany i wykonany, tak aby spełnił swoje funkcje. Głównym elementem placu jest zestaw zabawowy dla dzieci niepełnosprawnych, który zbudowany jest z trzech podstawowych sekcji:

– sekcja dla dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich , umożliwia poruszanie się po lekko nachylonej platformie , lekki zjazd w dół oraz możliwość korzystania z paneli zabawowych i sprawnościowych  (bawi, podwyższa sprawność fizyczną i motoryczną , umożliwia wspólną zabawę z dziećmi zdrowymi)

– sekcja dla dzieci poruszających się przy pomocy kul – ma formę nisko osadzonej nad ziemią przeplotni linowej z poręczami umożliwiającymi eliminację kul podczas wykonywania ćwiczenia. Ta forma zabawy podwyższa sprawność i jest doskonałą formą rehabilitacji dzieci z wyżej wymienionymi schorzeniami układu ruchu.

– sekcja zbudowana z platformy komunikacyjnej połączonej z elementem sprawnościowym nazwanym “przejściem po słupkach”- pełni ona podobną funkcję jak sekcja numer 2 , pozwala dzieciom poruszającym się przy pomocy kul na podwyższanie swojej sprawności motorycznej. zestaw zawiera panele zabawowe , sprawnościowe,  edukacyjne, panele 3D.

Ponadto integracyjny plac zabaw zawiera zestaw sprawnościowy dla dzieci, huśtawkę  dla dzieci niepełnosprawnych w formie platformy dla wózków inwalidzkich, ważkę integracyjną , tj. bujawkę o specjalnej konstrukcji, która umożliwia zabawę, zarówno dla dzieci zdrowych jak i niepełnosprawnych, karuzelę oraz fotel obrotowy zaprojektowany dla dzieci z obniżoną sprawnością ruchową. Wszystkie elementu placu zabaw mają ułatwiony dojście, a w przypadku dzieci poruszających się na wózkach dojazd, zastosowana jest odpowiednia nawierzchnia syntetyczna oraz utwardzone ciągi komunikacyjne.

Teraz mali pacjenci Szpitala będą mogli hasać na huśtawkach, karuzelach i zjeżdżalniach, zamiast tłoczyć się w dusznych pomieszczeniach poczekalni przychodni specjalistycznych. Korzystanie z placu zabaw jest dostępne dla każdego dziecka, nawet z dużymi dysfunkcjami ruchu, bowiem prawie wszystkie atrakcje są przystosowane dla niepełnosprawnych.

Na podstawie informacji z Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka oraz firmy Dr Spil Polska

Powered by WordPress