Zapytaj o bezpieczne place zabaw. – Eplacezabaw

Zapytaj o bezpieczne place zabaw.

Obowiązkiem każdego właściciela lub administratora placu zabaw i terenów zielonych jest zapewnienie maksymalnej ochrony zdrowia i życia jego użytkownikom. Przypominamy, że   Portal Eplacezabaw.pl  przy współpracy z jednostką inspekcyjną KEMA, Instytutem Nadzoru Technicznego oraz firmą Comes Sokołowscy daje Państwu możliwość zapytania eksperta o bezpieczeństwo na placach zabaw.

Poniżej znajdą Państwo dwa przykładowe pytania i odpowiedzi ekspertów, zadane w tym roku.

W naszej gminie przygotowujemy się do wymiany części stojaków rowerowych. Nowe stojaki maja być ustawione przy miejscach użyteczności publicznej np. UG, boisko w wiosce itp. Czy nowe stojaki rowerowe muszą być zgodne z normą PN-EN 1176-1 lub innymi normami np. PN-EN 571, PN-EN 12727?

Nie ma normy dedykowanej stojakom rowerowym na którą można te urządzenia certyfikować. Normy wspomniane w pytaniu dotyczą zupełnie innych obszarów (PN-EN 571-1 dotyczy badań nieniszczących oraz PN-EN 12727:2016-12 dotyczy mebli (siedziska szeregowe) a norma PN-EN 1176 – placów zabaw). Dodatkowo stojaki rowerowe są urządzeniami, które podlegają certyfikacji dobrowolnej więc nie muszą posiadać certyfikatów.

Przemysław Łukawski

Instytut Nadzoru Technicznego Sp. z o.o.

Dzień dobry, czy jest gdzieś w przepisach doprecyzowana kwestia strefy bezpieczeństwa wokół piaskownicy? Nie jest to urządzenie z którego groziłby upadek, a jednak producenci rysują wokół piaskownic strefę 1,5m. Jeśli (z jakichś względów) taka strefa byłaby konieczna to czy może się pokrywać ze strefami innych urządzeń na placu?

Rozmiary powierzchni zderzenia urządzeń zabawowych  określone zostały w normie PN-EN 1176-1. Dla karuzeli nie przewidziano odstępstw od ogólnych wymagań dotyczących rozmiaru powierzchni. Dla urządzeń o wysokości upadku w zakresie 0 do 1,5m rozmiar powierzchni zderzenia od uniesionej części urządzenia powinien wynosić minimum 1,5m. Wysokość upadku dla piaskownicy mierzy się od górnej powierzchni ramy i wynosi przeważnie około 0,3m. Dlatego producenci prawidłowo wytyczają strefę 1,5m. Strefy różnych urządzeń mogą na siebie nachodzić, z wyjątkiem kilku urządzeń, dla których nie jest to dozwolone (np. karuzele, huśtawki). Nie mogą natomiast na siebie nachodzić sąsiednie przestrzenie – przestrzeń upadku z przestrzenią wolną (gdzie wykonywany jest ruch wymuszony przez urządzenie).

Robert Maciejczyk

Dyrektor techniczny jednostki inspekcyjnej KEMA

Przypominamy, że pytania mogą Państwo zadawać za pośrednictwem zakładki http://www.eplacezabaw.pl/zapytaj-eksperta

 

 

Powered by WordPress