Łódzki woonerf zdobywcą nagrody Property Design Awards 2017 . – Eplacezabaw

Łódzki woonerf zdobywcą nagrody Property Design Awards 2017 .

Woonerfy stają się coraz bardziej popularne w Łodzi i innych polskich miastach. Kilka dni temu jeden z łódzkich woonerfów na ul. Piramowicza otrzymał prestiżową nagrodę Property Design Awards 2017 w kategorii „Najlepsza Przestrzeń Publiczna”. To konkurs, gdzie nagradzane są unikalne inwestycje, wyjątkowe pomysły i najlepsi projektanci w kraju.

045319_r2_940

Rozdanie nagród Property Design Awards, źródło: propertydesign.pl

Czym jest woonerf? To inaczej podwórzec, czyli miejsce, które jest jednocześnie ulicą, deptakiem, parkingiem i miejscem spotkań mieszkańców. Pojęcie to pochodzi z języka holenderskiego, gdzie woonerfy pojawiły się już w latach 70 XX wieku. Projektując strefę woonerf zagospodarowuje się zasoby ulicy w ten sposób, aby przy zachowaniu jej kluczowych funkcji – komunikacyjnej i zagwarantowania miejsc parkingowych, można stworzyć przestrzeń o wysokim poziomie bezpieczeństwa, walorach estetycznych, a przede wszystkim – miejsca, gdzie przyjemnie można spędzić czas. Ulice przekształcone w woonerfy są dużo bardziej bezpieczne dla pieszych i rowerzystów, a jednocześnie posiadają niezbędną obsługę komunikacyjną, w tym parkingową. Projektując woonerf szczególny nacisk kładzie się na uspokojenie ruchu.

W 2013 roku w łódzkim Biurze Architekta Miasta powstał dokument „System przestrzeni publicznych 2020+”, który włącza rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne typu woonerf w działania Miasta. Obecnie w mieście funkcjonują 4 miejskie woonerfy  na ul. 6 sierpnia, Traugutta, Zacisze i Piramowicza oraz kilka osiedlowych.

woonerf

przykładowy woonerf w Holandii, foto: wikipedia.pl

Woonerf na ul. Piramowicza został oddany do użytku w kwietniu 2016 roku i był sfinansowany ze środków budżetu obywatelskiego. Po przebudowie ulicy pojawiły się tam ławki, drzewa, nowa nawierzchnia, nowe oświetlenie i elementy dekoracyjne. Część nawierzchni odtworzona została ze znajdującej się tam zabytkowej kostki, przed cerkwią nawierzchnia ułożona została z szarego granitu. Na łódzkim woonerfie staneło sześć podświetlonych drzew, klony o czerwonych liściach, zieleńce ogrodzone stylizowanymi kratami, a na placu przed cerkwią stoliki szachowe. Wyróżnikiem ulicy została zabytkowa pompa do czerpania wody. Odlana jest z brązu i spatynowana. Ma w sobie elementy trzech oryginalnych pomp z dawnych lat – z podwórka przy ul. Przędzalnianej, z dawnej remizy strażackiej na Księżym Młynie i z placu Jana Pawła II w Ozorkowie. Pompa jest w pełni sprawna i mogą z niej korzystać mieszkańcy.

news30406_1460725468

Woonerf na ul. Piramowicza, źródło: UM Łódź

piramowicza

Woonerf na ul. Piramowicza, źródło: UM Łódź

ul. Piramowicza

Pompa na ul. Piramowicza, foto: UM Łódź

Łódź planuje budowę kolejnych woonerfów, gdyż takie przestrzenie miejskie funkcjonują w całej Europie przyczyniając się do integracji wspólnot sąsiedzkich. Pod koniec 2016 zaplanowano budowę kolejnych 8-miu osiedlowych woonerfów.  Woonerfy powstaną na niewielkich uliczkach na Złotnie, Rudzie Pabianickiej, Stokach i na Zarzewie. Po remoncie będą wyglądały tak, jak ulice odnowione w ubiegłym roku np. Selekcyjna czy Kozietulskiego. – Będzie dużo zieleni, ładna nawierzchnia – wymienia dyrektor łódzkiego Zarządu Inwestycji Miejskich Grzegorz Nita. – Nie będzie sztywnego podziału na chodnik i jezdnię. Tworzymy kolejną przyjazną przestrzeń.

Budowa ośmiu osiedlowych woonerfów będzie kosztować miasto prawie 4 miliony złotych.

Powered by WordPress