Podziemny plac zabaw wykonany przez firmę Saternus. – Eplacezabaw

Podziemny plac zabaw wykonany przez firmę Saternus.

W czerwcu 2016 w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu odbyło się uroczyste otwarcie nowego obiektu – Parku 12C Sztolni Królowa Luiza. Znalazł się tam podziemny park maszyn górniczych, umieszczony w dawnych wyrobiskach „Królowej Luizy”, oraz rozbudowana strefa naziemna, w której dzieci i młodzież mogą poznać zagadnienia związane z technikami wydobywania węgla, energią słoneczną i żywiołami przyrody.

Współcześnie Kopalnia Guido to jedyna kopalnia węgla kamiennego, do której można zjechać i przekonać się na własne oczy, jak wygląda praca górników pod ziemią. Takiego zabytku techniki górniczej nie ma w całej Europie! Kopalnia została założona w 1855 roku przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarck, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Wydobycie węgla zakończono tu w 1928 roku, a 89 lat później podziemia kopalni zostały udostępnione do zwiedzania. Guido jest punktem kotwicznym Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego oraz należy do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

Obecnie w Kopalni Guido zamiast pokładów węgla wydobywa się turystykę, kulturę i rozrywkę – na poziomach 170 i 320 czeka na turystów moc atrakcji, których nie sposób zobaczyć nigdzie indziej. Aby przekonać się, jak wyglądała praca górnika, poznać historię górnictwa i jego współczesne oblicze, wystarczy włożyć kask, pobrać górniczą lampę i ruszyć na spotkanie podziemnej przygody!

Firma Saternus, producent placów zabaw z Chorzowa, była wykonawcą instalacji artystycznej w ramach Parku 12C, części podziemnej i naziemnej. W ramach instalacji zamontowano szereg urządzeń, których celem jest nauka przez zabawę. Jak wyjaśnia pani Anna  Bielak – Dworska z firmy Saternus; „Celem zabawy jest przedstawienie dzieciom pracy górników, nauka pracy zespołowej oraz przekazywanie podstawowych zasad BHP, a wszystko to w formie dobrej zabawy pod okiem animatorów”. Wśród urządzeń zamontowano naziemną i podziemną kolejkę podwieszaną, gdzie na aluminiowej szynie jest 6 wózków ciągniętych przez dzieci za pomocą lin. Innym urządzeniem są przenośniki wstrząsowe w formie długiej rynny, wprawiane w drgania za pomocą tandemowych rowerków obsługiwanych przez dzieci oraz taśmociąg  wprawiany w ruch za pomocą korby.

  • Kopalnia Guido, podziemny plac zabaw, fot. Saternus.

W części podziemnej znajduje się szyb składający się z podszybia (część podziemna), dwóch skipów (wind na urobek) wyjeżdżających z podziemia na powierzchnię, nadszybia (część naziemna), wieży wyciągowej i napędowni, całość zaś wprawiana jest w ruch rowerkiem tandemowym w napędowni. Szyb połączony jest z zsypem, gdzie urobek wraca z powrotem pod ziemię.

W naziemnej części kopalni, przeznaczonej dla najmłodszych zamontowano wieżę wyciągową z zsuwnią na piasek,  wiaderko na suwaku do transportu piasku pomiędzy punktami, obrotnicę z foremkami, taśmociąg oraz taczki. Wartość całej inwestycji wykonanej przez firmę Saternus to prawie 900 tys. zł. Głównym inwestorem było Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Powered by WordPress