Rewitalizacja Parków Miejskich w Gnieźnie – Eplacezabaw

Rewitalizacja Parków Miejskich w Gnieźnie

Urząd Miejski w Gnieźnie zapowiedział rewitalizację dwóch parków miejskich. W 2016 r. rozpocznie się rewitalizacja parków: im. Tadeusza Kościuszki i im. Ryszarda Kaczorowskiego, jej zakończenie planowane jest w pierwszym półroczu 2017 roku. Miasto Gniezno na ten cel zabezpieczyło środki, w wysokości 700 tys. zł, w budżecie Zakładu Zieleni Miejskiej, a także pozyskało zewnętrzne w postaci środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na rewitalizację parku Kaczorowskiego do kwoty 625 925,00zł w formie pożyczki, z planowanym umorzeniem pożyczki do wysokości 40%. Na rewitalizację parku Kościuszki do kwoty 2 120 000,00 zł także w formie pożyczki, z planowanym umorzeniem pożyczki do wysokości 40%.

Wizualizacja park w Gnieźnie, fot. UM Gniezno

Park im. T. Kościuszki

Park im. Tadeusza Kościuszki o powierzchni 1,6ha znajduje się w historycznym obszarze urbanistycznym miasta Gniezna; powstał w pierwszej dekadzie XXw.
Park wyposażony był w kilka atrakcji w postaci małej architektury: pergolę oraz fontannę. W chwili obecnej w parku znajdują się dwa pomniki: Pomnik ku czci poległych w latach II wojny światowej znajdujący się w centralnej części parku, oraz pomnik „Ludzi Morza” usytuowany u zbiegu ulicy Lecha i Kościuszki. Ponadto zlokalizowany jest tu system bunkrów poniemieckich.
Rewitalizacja parku obejmie prace pielęgnacyjne w drzewostanie, które będą obejmowały około 150 sztuk drzew.
Całkowitemu odnowieniu będą poddane ciągi komunikacyjne, mała architektura tj: pergola, ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, oświetlenie; w miejscu, w którym kiedyś była fontanna, a teraz jest kwietnik zostanie usytuowana fontanna wbudowana w płytę placu. Powstanie także plac zabaw dla dzieci z bezpieczną nawierzchnią.

Park Im. R. Kaczorowskiego

Przedmiotem rewitalizacji jest Park im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego o powierzchni 0,47ha. Znajduje się on w historycznym obszarze urbanistycznym miasta Gniezna, powstał w pierwszej dekadzie XX w. Wówczas była to strefa zieleni, która poza swoim walorem estetycznym miała ochraniać miasto przed dymem z lokomotyw poruszających się po gnieźnieńskiej stacji kolejowej. Park ten tworzył niegdyś całość kompozycyjną wraz z Parkiem im. Tadeusza Kościuszki. W parku zlokalizowany jest system bunkrów poniemieckich.
Rewitalizacja parku będzie obejmować prace pielęgnacyjne 50 drzew.
Projekt bazuje na historycznym układzie parku. Układ ciągów komunikacyjnych w parku pozostanie bez zmian, planuje się nową utwardzoną nawierzchnię przepuszczalną. Rewitalizacja parku obejmuje kompleksową wymianę elementów małej architektury w ilości sztuk 63 tj. ławek (35 sztuki) i koszy na śmieci (16sztuk) oraz posadowienie stojaków na rowery (12sztuk). Na trawniku przy ul. Lecha planuje się dywanowe nasadzenia z roślin cebulowych o powierzchni 150m2.

Powered by WordPress