Sensoryczne place zabaw dla dzieci autystycznych. – Eplacezabaw

Sensoryczne place zabaw dla dzieci autystycznych.

2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Autyzmu, który ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat dziecięcego autyzmu. W swoim przesłaniu sekretarz generalny ONZ podkreślił, że: Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu mają zachęcić do podejmowania takich działań i zwrócić uwagę na dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności.”

fot: ZPE Aneta Jabłońska

Owa dyskryminacja widoczna jest w wielu aspektach życia codziennego, np. w zakresie rekreacji i zabawy dziecka. Rehabilitacja, zabawa i integracja nie powinna odbywać się tylko w zamkniętych pomieszczeniach, ale również w otoczeniu przyrody, wśród kwiatów, kolorów i zapachów. Plac zabaw ma ogromny, pozytywny wpływ na rozwój psychomotoryczny dzieci, zarówno zdrowych, jak i dotkniętych problemem autyzmu. W Polsce przed lata brakowało takich miejsc. Powoli zaczyna się to zmieniać.

Pod koniec 2014 roku otwarto pierwszy w regionie sensoryczny plac zabaw w olsztyńskim Zespole Placówek Edukacyjnych. Sensoryczny plac zabaw powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce i Zespołu Placówek Edukacyjnych. To idealne miejsce dla dzieci z autyzmem i innymi schorzeniami. W „Zakątku wrażeń”, bo tak nazwano plac, są m.in. ścianka wspinaczkowa, labirynty, huśtawki i zamykana piaskownica. Jak wyjaśnia dyrektor placówki, pani Agnieszka Jabłońska: „Sensoryczny obiekt w naszej szkole jest taką enklawą, gdzie dzieci mogą się oswoić i poczuć bardziej swobodnie. To poczucie bezpieczeństwa zapewnia również ograniczenie przestrzeni: plac znajduje się między trzema budynkami. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom miejsce jest także ciekawą atrakcją dla zdrowych dzieci, które uczą się w naszej szkole”.

W roku 2015 również warszawski Ursynów wzbogacił się o podobny obiekt.  Przy Przedszkolu Specjalnym nr 213 na Ursynowie powstał pierwszy plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych, zaprojektowany przez logopedów, terapeutów integracji sensorycznej, rehabilitantów i psychologów. To m.in. karuzela typu dysk, na której można położyć dziecko, zabawki pobudzające słuch, zjeżdżalnie, tyrolka. Dzieci poruszające się na wózkach inwalidzkich swobodnie dostaną się do każdego urządzenia. Plac został sfinansowany ze środków miejskich (ponad 600 tys. zł) i jest otwarty dla wszystkich mieszkańców poza godzinami pracy placówki.

Inne miasta w Polsce również starają się o sensoryczne place zabaw. We wrześniu 2016 w Katowicach zostanie otwarta pierwsza, niepubliczna szkoła dla dzieci z autyzmem. Szkoła powstaje przy ul. Zielonogórskiej i będzie wyposażona w specjalny plac zabaw, zaprojektowany dla dzieci z tym schorzeniem.

Powered by WordPress