Szkolny plac zabaw ogólnodostępny dla wszystkich mieszkańców? – Eplacezabaw

Szkolny plac zabaw ogólnodostępny dla wszystkich mieszkańców?

Otwieranie placów zabaw i boisk, funkcjonujących przy szkołach i przedszkolach nie jest niestety w Polsce powszechne. Do samorządów udostępniających boiska i  place zabaw po godzinach pracy szkół i przedszkoli dołączył Wągrowiec.

playground-653864_1920

Plac zabaw, fot. Pixabay

We wrześniu 2015, Burmistrz Wągrowca podjął decyzję o otwarciu dla mieszkańców miejskich placów zabaw i boisk, funkcjonujących przy podległych mu szkołach i przedszkolach. Po godzinach pracy placówek, zamykane dotychczas obiekty, mają być udostępnione do ogólnego użytku.
– Nie może być tak, że place zabaw, które powstały z pieniędzy mieszkańców, tym mieszkańcom nie służą – mówi burmistrz Poszwa. – Miasto musi być otwarte na mieszkańców, również tych najmłodszych, tym bardziej, że w wielu przypadkach są to jedyne miejsca w okolicy, gdzie tak naprawdę są piaskownica i zjeżdżalnia z prawdziwego zdarzenia.
Od 7 września w Wągrowcu wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, place zabaw i boiska będą dostępne również po południu i wieczorem, a tam, gdzie udostępnienie to nie jest możliwe od razu, prowadzone są prace, by stało się to jak najszybciej.

Należy pamiętać, że w przypadku udostępnienia terenów rekreacyjno-sportowych szkoły obowiązkowe jest zapewnienie bezpiecznego stanu wszystkich urządzeń rekreacyjnych.
Aktualne jest w tym zakresie orzeczenie Sądu Najwyższego z 29.03.1971 r. (II CR 81/73, OSNCP 1974, Nr 1, poz. 20), w którym wskazano, że podmiot prowadzący plac zabaw ponosi odpowiedzialność za skutki wypadku, jakiemu uległo dziecko w czasie, gdy plac zabaw był otwarty, jeżeli przyczynę wypadku stanowiło dopuszczenie do zabawy na uszkodzonym sprzęcie – także wtedy, gdy nieszczęśliwe zdarzenie miało miejsce po godzinach zajęć.
Konieczne jest przestrzegane wszystkich zasad bhp oraz przepisów prawa budowlanego, zmieniony musi zostać regulamin placu zabaw, który określa godziny otwarcia i zasady, jakie panują na ich terenie. Ponadto, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, najbezpieczniejsze wydaje się zapewnienie stałego dozoru terenu szkoły, w tym zamontowania kamer, w celu uniknięcia dewastacji sprzętu.
Odpowiedzialność cywilnoprawna w razie wypadku, oparta jest na zasadzie winy, tzn. występuje wtedy, gdy szkoda powstała w wyniku działania lub zaniechania konkretnych osób.
W przypadku szkół publicznych podmiotem odpowiedzialnym jest organ prowadzący, czyli właściwa gmina, powiat, samorząd województwa lub Skarb Państwa.
Roszczenia odszkodowawcze mogą być skierowane również bezpośrednio przeciwko osobom, których czynności czy zaniedbania doprowadziły do powstania szkody.
Reasumując udostępnienie szkolnego lub przedszkolnego placu zabaw dla wszystkich mieszkańców jest odpowiedzialną i kosztowną decyzją, dlatego zapewne wciąż mało popularną.

na podstawie
– wagrowiec.eu
– Orzeczenia Sądu Najwyższego z 29.03.1971 r. (II CR 81/73, OSNCP 1974, Nr 1, poz. 20),

Powered by WordPress